تبلیغات
به شهر ترفند خوش آمدید - همه چیز در مورد صفحه آبی مرگ (Blue Screen Of Death)
به شهر ترفند خوش آمدید 

صفحه آبی مرگ که به نامهای خطای توقف و صفحه آبی نیز خوانده می‌شود، یک صفحه خطا است که در سیستم عامل‌ها، مخصوصاً Windows نمایش داده می‌شود. این صفحه عموماً هنگامی که یک خطای بحرانی در کامپیوتر رخ میدهد، ظاهر می‌شود تا با خاموش کردن سیستم جلوی آسیب‌های احتمالی گرفته شود.


علل نمایش صفحه آبی مرگ
در سیستم عامل‌های Windows مبتنی بر NT ثبت نادرست درایورهای سخت‌افزارها یا عملکرد نادرست آنها باعث نمایش این صفحه می‌شود.
در Windowsهای سری 9x وجود فایلهای DLL ناسازگار یا Bugهای داخلی در Kernel سیستم عامل می‌تواند باعث ایجاد صفحه‌های آبی شود. البته اشکالات فیزیکی‌ای مثل خرابی حافظه، تغییر ولتاژ Powerها، بالا رفتن درجه دمای سخت‌افزارها، نرسیدن برق به Hard یا دیگر سخت‌افزارها یا کار کشیدن بیش از توان یک سخت‌افزار هم باعث نمایان شدن صفحه‌های آبی در همه سیستم عاملهای مبتنی بر Windows از نسخه 3.1 به بعد می‌شود.
در سیستم عامل‌های OS/2 و MS-DOS این صفحه به رنگ مشکی و به نام Black Screen of Death خوانده می‌شود و در سیستم عامل جدید Microsoft یعنی Vista این صفحه به رنگ قرمز دیده شده و عنوان Red Screen of Death را دارد.

تاریخچه
اصطلاح Blue Screen of Death در زمان سیستم عامل OS/2 متولد شد، سازندگان اولیه ویندوز و کامپایلر OS/2 C در مدت زمان بارگذاری ابزارهای جانبی با هنگ و توقف در سیستم مواجه می‌شدند، با فراگیرتر شدن این سیستم و بازخوردهایی که از کاربران به شرکت IBM میرسید، برنامه نویسان برای معنی دادن به این خطا و قطعی کردن آن، عنوان صفحه خطا را به عنوان Blue Screen of Death ثبت کردند.

چرا رنگ صفحه مرگ آبی انتخاب شد؟
نسخه‌ای از ویندوز NT که برای کنسول پلت فرم Dec Alpha طراحی شده بود به راحتی قابل تغییر رنگ نبود، پس برای سازگاری، رنگ آبی برای همه خطاهایی که باعث توقف سیستم می‌شود انتخاب گردید.
Dec Alpha که به نام Alpha AXP هم معروف است یک میکروپروسسور 64 بیتی هست که توسط Digital Equipment Corp (DEC) طراحی شده است تا جایگزین پروسسورهای 32 بیتی VAX شود. این CPU در کامپیوترهای Workstation و Server DEC استفاده می‌شد.
صفحه آبی در ویندوزهای 9x از حالت متنی 25…80 و در NT از حالت 50…80 استفاده می‌کند و کیفیت صفحه برابر 400…700 است. برای متن صفحه آبی XP از قلم Lucida Console و ویستا از قلم Consolas استفاده می‌کند. برای کاربرانی که مشکل بینایی دارند مایکروسافت اجازه میدهد با تغییر System.ini یک رنگ دیگر برای صفحه آبی انتخاب کنید.
در ادامه مطلب با علل ظهور صفحه آبی و پیامدهای آن آشنا می‌شوید

علل ظهور صفحه آبی مرگ و پیامد آن
در ویندوزهای NT،2000، XP، Server 2003 و Vista این صفحه زمانی ظاهر می‌شود که Kernel یا یک درایور در حال اجرای در Kernel Mode با یک خطا مواجه می‌شود که قابل احیا نیست که اغلب به دلیل فعالیت غیرقانونی یک برنامه رخ میدهد. با این اتفاق سیستم عامل صفحه مرگ را ظاهر کرده و درخواست Restart سیستم را از کاربر می‌کند. کاربر در این حالت هیچ شانسی برای ذخیره کردن داده‌های درون حافظه ندارد. متن صفحه خطا شامل کد خطا و نام سمبلیک آن می‌باشد
مثل “0000001E, KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED”
همراه با چهار ارزش مربوط به خطا در پرانتزها که برای کمک به مهندسان نرم‌افزار قرار داده شده است تا آنها بتوانند مشکل ایجاد شده را حل کنند. بسته به کد خطا امکان دارد آدرس محلی که مشکل در آن رخ داده است، همراه با درایوری که در آن آدرس بارگذاری شده است نیز نمایش داده شود. به صورت پیش فرض Windows زمانی که یک خطای صفحه آبی اتفاق می‌افتد، یک فایل memory dump را ایجاد خواهد کرد. این فایل بعداً می‌تواند با استفاده از یک برنامه Kernel debugger برای یافتن اشکالات سیستم بررسی شود. برای دانلود Windows debugger می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید

آزمایش یک صفحه مرگ
اگر می‌خواهید یک صفحه مرگ حقیقی را دیده و آن را آزمایش کنید مراحل زیر را انجام دهید
این قابلیت مخصوصاً برای گرفتن یک memory dump از کامپیوتر زمانی که در وضعیت بحرانی به سر نمی‌برد بسیار مفید است تا به عنوان مرجعی برای رفع اشکالات آتی از آن استفاده شود.
برای این کار مراحل زیر را طی کنید:
1) در Run فرمان Regedit را تایپ کرده و Ok کنید تا Registry Editor باز شود.
2) در این پنجره به مسیر زیر بروید:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\i8042prt\Parameters]
3) منوی Edit را باز کرده و گزینه New و سپس گزینه DWORD Value را انتخاب کنید.
4) نام این ارزش را CrashOnCtrlScroll قرار داده و ارزش Value data را روی 1 قرار دهید.


5) Registry را بسته و سیستم را Restart کنید.
دقت داشته باشید که باید کلید Ctrl سمت راست را چسبیده و دوبار کلید Scroll Lock را فشار دهید.
به صورت پیش فرض Windows به صورتی تنظیم شده است که هنگام مواجهه با اکثر خطاهای سیستمی پنجره آبی را ظاهر کرده و سیستم را Restart می‌کند. چون این فرآیند به سرعت اتفاق می‌افتد شما اغلب پنجره آبی را نخواهید دید. برای غیرفعال کردن Auto Restart روی My Computer راست کلیک کرده و گزینه Properties را بزنید تا پنجره System Properties باز شود، سپس به سراغ سربرگ Advanced بروید و در بخش Startup and Recovery روی دکمه Settings کلیک کنید.


در کادری که به همین نام باز می‌شود گزینه Automatically Restart را غیرفعال کنید.


با این کار بعد از فشردن کلیدهای Ctrl و Scroll Lock (دوبار) صفحه آبی نمایش داده می‌شود و باید سیستم را به صورت دستی Restart کنید. Windows می‌تواند در این موارد 3 نوع فایل Dump برای شما ایجاد کنید که به صورت پیش فرض از نوع Small Memory ایجاد می‌شود.
اگر می‌خواهید یک کپی کامل از حافظه Ram خود در فایل Dump داشته باشید گزینه Complete memory dump را انتخاب کنید.

انواع فایل Dump
ویندوز می‌تواند سه نوع فایل Dump را ایجاد کند:
Complete memory dump

یک ثبت کامل از همه محتویات حافظه سیستم، زمانی که کامپیوترتان به صورت ناگهانی متوقف می شود. با انتخاب این امکان باید یک Page File با اندازه مناسب داشته باشید. این قابلیت در کامپیوترهای با سیستم عامل 32 بیتی که 2 GB رم دارند قابل دسترسی نیست. این فایل در پوشه Windows و به نام Memory.dmp ایجاد می‌شود.
Kernel memory dump

این فایل فقط حافظه Kernel را ضبط می‌کند. این کار باعث تسریع ضبط اطلاعات در یک فایل Log می‌شود، زمانی که کامپیوتر شما متوقف شده است. برای ذخیره کردن این فایل، بسته به میزان Ram باید 150 MB تا 2 GB حافظه مجازی یا Page File داشته باشید. این فایل در پوشه Windows و به نام Memory.dmp ایجاد می‌شود.
Small memory dump (64 KB)

این فایل فقط اطلاعات مفید را ثبت می‌کند تا بتوانید آنچه که باعث توقف کامپیوترتان شده است، را شناسایی کنید. این فایل احتیاج به یک Page File به مقدار 2 MB دارد. این فایل در فولدر WINDOWS\Minidumpذخیره می‌شود و در هر بار هنگ سیستم یک فایل با تاریخ ایجاد در این فولدر قرار می‌گیرد.
اگر می خواهید Windwos را برای ایجاد نوع خاصی از فایل Dump تنظیم کنید، در پنجره Startup and Recovery و در کادر Write debugging information نوع فایل را انتخاب کنید.


علاوه بر این یک صفحه آبی می‌تواند به دلیل بسته شدن برنامه‌های csrss.exe یا winlogon.exe نیز ایجاد شود. البته اگر به صورت دستی و توسط Task manager این فایلها را ببندید این اتفاق نخواهد افتاد.
اگر Windows زمان Boot دچار یک خطای بحرانی شود امکان ایجاد فایل Memory Dump وجود نخواهد داشت. در این حالت کد خطا به شکل زیر می‌باشد:
(STOP 0×0000007B (INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE)
می‌توانید Windows را برای نوشتن اطلاعات اشکال زدایی در سه قالب فایلی مختلف. زمانی که کامپیوتر به هر دلیل ناگهانی هنگ می‌کندپست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
حسین شربتی
اردیبهشت 1388
بهمن 1387
ویروس
ویروس
ویروس
امنیت در كلمه عبور
رنگ نقره ای زیبا به عنوان تم ویندوز XP
ثبت دلایل Shutdown شدن ناگهانی ویندوز XP
ربودن تصاویر نمایش داده شده افراد در یاهو مسنجر
حکایت زنگ ساعت گوشی های موبایل
برداشتن Recycle Bin از روی صفحه دسکتاپ
حذف آخرین مسیر مشاهده شده در رجیستری
تبدیل متن به گفتار با ساخت یک فایل سخنگو!
ترفند کامپیوتری
لیست آخرین مطالب
سرزمین دانلود
ترفند
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه
همه چیز در مورد صفحه آبی مرگ (Blue Screen Of Death)
کد ویروس نویسی
دسترسی سریعتر به فولدرهای Share شده در شبکه
در پشت صفحه بوت ویندوز XP چه میگذرد؟
به اشتراک گذاری ماوس و کیبورد در میان کامپیوترهای تحت شبکه
ده ترفند جهت خنک نگه‏داشتن قطعات کامپیوتر
کلیپ تصویری ماشین علی دایی
کلیپ درگیری لفظی فیروز کریمی و مایلی کهن
جدیدترین نرم افزار ها
دانلود آلبوم 88 شادمهر عقیلی با نام Destiny
جدیدترین آهنگهای سال 88
مقایسه winrar,winzip
هک موبایل بدون استفاده از نرم افزار جانبی
پروژه درس سخت افزار 2
چه کارت گرافیکی بخریم : Nvidia یا ATI
آموزش Opera 9.0 و بررسی امکانات آن
كامل ترین مرجع خطاهای مودم
همه چیز در مورد صفحه آبی مرگ (Blue Screen Of Death)
عکس هایی از چشم
تمامی تک آهنگ ها + تمامی آلبوم های محسن یگانه
ویروس سازی
ثروتمند ترین مردان جهان
عکس هایی از پرسپولیس
عکس مقبرۀ کوروش ;کبیر در قبل و بعد از دوران پهلوی
كوروش کبیر
ذوالقرنین واقعی کیست؟
زندگی نامه کوروش کبیر
جوک های خفن
جوک های جدید
ترفند های ویندوز
ترفند یاهو
ترفند های اینترنت
مجموعه اس ام اس های توپ و خفن2
قرار دادن عکس دلخواه در پس زمینه یک درایو
قابلیت Caller ID موجود در ویندوز XP
مخفی کردن فایل در داخل عکس توسط نرم افزار winrar
خوشنویسی به صورت online
عکس هایی از فیلم چهارچنگولی
عکس بچه عشقولانه
عکس های از طرح مبارزه با ارازل
عکس های فانتزی گرافیکی
عکسی از یک لباس مذهبی
به دست آوردن IP خودتان از طریق CMD
مشاهده صورت حساب قبض موبایلتان و حتی دوستانتان از طریق اینترنت
نحوه استفاده از لغت نامه موجود در Microsoft Word
شکستن Master Password نرم افزار Folder Guard
ویرایش رجیستری در سیستم های تحت شبکه
تعیین تاریخ انقضا برای رمز عبور حساب های کاربری در ویندوز XP
بازديدهاي امروز : نفر
بازديدهاي ديروز : نفر
كل بازديدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

پخش زنده رادیو فردا

www.shab-kavir.tk

*