تبلیغات
به شهر ترفند خوش آمدید - ذوالقرنین واقعی کیست؟
به شهر ترفند خوش آمدیدکوروش کبیر نیست! ولی اسکندر هم نیست!

 

مقدمه

مسئله ذوالقرنین از زمانی آغاز شد که پس از زمانی نسبتا طولانی که تعابیر مختلفی درباره نقش 

"انسان بالدار" در پاسارگاد مطرح شده بود ، یک دانشمند هندی به نام:

"مولانا ابوالکلام آزاد" تعبیری بسیار عجیب و خارق العاده درباره این نقش بیان کرد که به سرعت در بین عام محبوب شد و تعدادی از مراجع علمیه هم این گفته را تایید و حتی کتاب هایی بسیار قطور در باب این مسئله نوشتند ، اما حقیقت امر این جاست که کوروش واقعا ذوالقرنین قرآن مجید نیست اما چندان هم بی ارتباط با ذوالقرنین کلام ا... مجید هم نیست.

متن زیر تماماً برگرفته از کتاب  راهنمای جامع پاسارگاد  نوشته شده توسط  پروفسور علیرضا شاهپور شهبازی  است که عمر خویش را وقف مطالعه پیرامون تخت جمشید و پاسارگاد کردند و چند سال پیش هم فوت کردند(روحشان شاد).

آغاز کلام

...خارق العاده ترین تعبیری که از این نقش شده است ، توسط یک دانشمند هندی به نام مولانا ابوالکلام آزاد ارایه شده است و از راه ترجمه فارسی اثر و خلاصه آن در کتب استاد سامی در ایران شهرتی خاص یافته است. آزاد در سال ۱۹۵۰ میلادی کوشید ثابت کند که این انسان بالدار ، تصویر ذوالقرنین مذکور در قرآن مجید است و از این پا را هم فراتر گذارد و ادعا کرد که ذوالقرنین همان کوروش بزرگ بوده است.

فرضیه وی با همه محبوبیتی که یافته ، به وسیله مآخذ تاریخی و باستان شناسی مورد دفاع نیست و چنان بر پایه پندار و اشتباهات تاریخی استوار است که اگر شهرت آن در میان نبود ، از آن یکسره چشم می پوشیدیم ولی چون در میان خاص و عام رواج یافته ، لازم است به بررسی آن بپردازیم. استدلالات (مولانا ابوالکلام)آزاد را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

۱. در قران مجید (سوره کهف ، آیه مبارکه ۸۳ تا ۹۸) از ذی القرنین به صورت پادشاهی که خداوند همه گونه کامیابی را بدو داد ، سخن رفته است که از سوی مغرب تا جایی که آفتاب غروب می کند و از سوی مشرق تا جایی که خورشید سر بر می آورد ، رفت و به پای دو(۲) کوه نزدیک شد که در کنار آن قومی می زیستند و آنها از او خواستند تا سدی میان آنها و قبیله های بیشمار " یأوج مأوج " که در ورای آن کوه ها بودند و همواره بر قوم همسایه می تاختند ، بسازد و وی این درخواست را برآورد و با شالوده سنگی و تخته های مس و آهن کداخته ، سدی میان دو کوه بست که مانع از تاخت و تاز قوم یأوج مأوج شود.

مولانا آزاد می گوید ، اسکندر مقدونی شخصی ویرانگر و معتقد به خدایان متعدد ، یعنی کافر بوده است و صحیح نمی نماید که خداوند متعال در کتاب آسمانی از او تمجید کرده باشد. ولی کوروش فردی آزاده ، خداپرست و دادگر بوده و اوست که از غرب و شرق لشکر کشید و آن گاه به قفقاز رفت و در آنجا سدی ساخت تا جلو قبیله های آسیایی را بگیرد و این قبیله ها را چیینیان یوئه چی خوانده اند که با یاوج و شباهت دارد و مغولان را هم فنکوک خوانده اند که با ماوج همانند است.

۲. در کتاب تورات بخش دانیال نبی (باب هشتم) از رویایی سخن رفته است که طبق آن ، قوچی دو شاخ از بز کوهی یک شاخی شکست می خورد. مولانا آزاد می گوید این قوچ دو شاخ کوروش بوده و آن بز کوهی یونانیان و این دوشاخ بودن هم کوروش را با ذوالقرنین(صاحب دو شاخ)نسبت می دهد.

۳. مجسه کوروش در نزدیکی استخر که شاخ های قوچ دارد و بال های عقاب ، کوروش را همان ذوالقرنین یعنی صاحب دو شاخ مشخص می کند به ویژه که کوروش در تورات (اشعیا ، باب ۴۶ ، آیه ۱۱) به عنوان عقاب شرق خوانده شده است.

این استدلال ها را نمی توان پذیرفت ، چون اسکندر مقدونی بود که با انتخاب کلاهی که مانند سر شیر بود و شاخ قوچ داشت ، در ادبیات به عنوان صاحب دو شاخ مشهور شد و سکه های او و سکه هایی که با اسم او زده اند (و تعدادی از آنها از خود پاسارگاد به دست آمده است) و نیز نقش او بر روی تابوت لبنانی مشهور به تابوت اسکندر دقیقاً او را با همان شاخ نشان می دهد و وی بدان افتخار می کرده ، زیرا می پنداشته که فرزند آمون خدای مصری بوده که او را به صورت قوچی نموده اند. درست است که اسکندر که در تاریخ ایران نامی زشت به جای گذارده است اما یونانیان و رومیان و یهودیان و سرینیان و اعراب او را مردی خردمند و شاهی بزرگ و دادگر می دانستند و استنتاج این امر که زشت نامی وی در ایران مایه ننگین بودنش در جاهای دیگر هم  بوده ، درست نیست و اگر هم اسکندر را ذوالقرنین مذکور در کلام ا... مجید ندانیم ، باز آنچه در انکتاب مقدس آمده است ، اصلا با کوروش ارتباطی ندارد چرا که وی در قفقاز سدی نساخت و با یوئه چی ها که چهارصد سال پس از او پا به صحنه تاریخ گذاردند ، هیچ رابطه ای نداشته و با مغولان که هزار و چند صد سال پس از او در تاریخ جایی را باز کردند ، ارتباطی نداشته. قوچ دو شاخ مذکور در تورات هم هیچ ارتباطی با کوروش نداشته چون وی از یونانیان هرگز شکست نخورده. نقش انسان بالدار پاسارگاد هم مجسمه نیست و کوروش هم نیست چون در هنر جهان قدیم ، همانندهایی دارد.

باید دانست که مولانا آزاد را استاد سامی به پاسارگاد دعوت کرده بود اما وی بیمار شد و نتوانست بدانجا سفر کند و هرگز هم آن نقش را ندید و عدم آگاهیش از تاریخ هنر و الزامات باستان شناسی و تفسیر تاریخی ، باعث شد که نتیجه هایی بگیرد که از نظر باستان شناسی و تاریخ هنر مستدل نیست.

برگرفته از کتاب: راهنمای جامع پاسارگاد

نوشته: مرحوم پروفسور علیرضا شاهپور شهبازیپست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
حسین شربتی
اردیبهشت 1388
بهمن 1387
ویروس
ویروس
ویروس
امنیت در كلمه عبور
رنگ نقره ای زیبا به عنوان تم ویندوز XP
ثبت دلایل Shutdown شدن ناگهانی ویندوز XP
ربودن تصاویر نمایش داده شده افراد در یاهو مسنجر
حکایت زنگ ساعت گوشی های موبایل
برداشتن Recycle Bin از روی صفحه دسکتاپ
حذف آخرین مسیر مشاهده شده در رجیستری
تبدیل متن به گفتار با ساخت یک فایل سخنگو!
ترفند کامپیوتری
لیست آخرین مطالب
سرزمین دانلود
ترفند
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه
همه چیز در مورد صفحه آبی مرگ (Blue Screen Of Death)
کد ویروس نویسی
دسترسی سریعتر به فولدرهای Share شده در شبکه
در پشت صفحه بوت ویندوز XP چه میگذرد؟
به اشتراک گذاری ماوس و کیبورد در میان کامپیوترهای تحت شبکه
ده ترفند جهت خنک نگه‏داشتن قطعات کامپیوتر
کلیپ تصویری ماشین علی دایی
کلیپ درگیری لفظی فیروز کریمی و مایلی کهن
جدیدترین نرم افزار ها
دانلود آلبوم 88 شادمهر عقیلی با نام Destiny
جدیدترین آهنگهای سال 88
مقایسه winrar,winzip
هک موبایل بدون استفاده از نرم افزار جانبی
پروژه درس سخت افزار 2
چه کارت گرافیکی بخریم : Nvidia یا ATI
آموزش Opera 9.0 و بررسی امکانات آن
كامل ترین مرجع خطاهای مودم
همه چیز در مورد صفحه آبی مرگ (Blue Screen Of Death)
عکس هایی از چشم
تمامی تک آهنگ ها + تمامی آلبوم های محسن یگانه
ویروس سازی
ثروتمند ترین مردان جهان
عکس هایی از پرسپولیس
عکس مقبرۀ کوروش ;کبیر در قبل و بعد از دوران پهلوی
كوروش کبیر
ذوالقرنین واقعی کیست؟
زندگی نامه کوروش کبیر
جوک های خفن
جوک های جدید
ترفند های ویندوز
ترفند یاهو
ترفند های اینترنت
مجموعه اس ام اس های توپ و خفن2
قرار دادن عکس دلخواه در پس زمینه یک درایو
قابلیت Caller ID موجود در ویندوز XP
مخفی کردن فایل در داخل عکس توسط نرم افزار winrar
خوشنویسی به صورت online
عکس هایی از فیلم چهارچنگولی
عکس بچه عشقولانه
عکس های از طرح مبارزه با ارازل
عکس های فانتزی گرافیکی
عکسی از یک لباس مذهبی
به دست آوردن IP خودتان از طریق CMD
مشاهده صورت حساب قبض موبایلتان و حتی دوستانتان از طریق اینترنت
نحوه استفاده از لغت نامه موجود در Microsoft Word
شکستن Master Password نرم افزار Folder Guard
ویرایش رجیستری در سیستم های تحت شبکه
تعیین تاریخ انقضا برای رمز عبور حساب های کاربری در ویندوز XP
بازديدهاي امروز : نفر
بازديدهاي ديروز : نفر
كل بازديدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

پخش زنده رادیو فردا

www.shab-kavir.tk

*